PROGRAMIŚCI

Realizacja pilotażowego wdrażania programowania w edukacji

Realizowany w naszej szkole program "DWÓJKOWI PROGRAMIŚCI" jest dla ucznia okazją do poznania programowania intuicyjnego. Zajęcia są dostosowane do poziomu rozwoju dzieci - wykorzystują bowiem odpowiedni, wraz z biegiem czasu, coraz wyższy poziom abstrakcji. Uczniowie pracują w środowisku programów Logomocji i Scratch. Dzięki różnorodnym działaniom uczniowie rozwijają swoje umiejętności: rozumowania, wnioskowania, współpracy, samodzielności i kreatywności.

BADANIE UMIEJĘTNOŚCI INFORMATYCZNYCH W KLASACH IV - VI

W wyniku przeprowadzonej szkolnej ewaluacji kompetencji informatycznych uczniów klas  IV - VI  na koniec roku szkolnego 2016/2017 można stwierdzić, iż uczniowie dobrze lub bardzo dobrze radzą sobie z większością wymaganych na tym poziomie umiejętności, w tym z zakresu programowania.

PROGRAMOWANIE:

KLASA IV

Uczeń zna:

• zalety środowiska Logomocja, w którym tworzy się gry i zabawy w języku Logo oraz programy edukacyjne, z których będzie korzystać podczas zajęć komputerowych.

Uczeń potrafi:

• rysować proste rysunki w trybie bezpośrednim z użyciem poleceń pierwotnych grafiki żółwia;

• prawidłowo określać kierunki obrotu żółwia w różnych, nietypowych jego położeniach; zmieniać kolor i grubość pisaka żółwia; korzystać z polecenia powtórz do rysowania powtarzających się elementów .

KLASA V

PROGRAMOWANIE

• korzystać w podstawowym zakresie z Edytora postaci Logomocji;

• rysować, powielać i modyfikować postać;

• uruchamiać animację;

• pisać bezparametrowe procedury rysowania figur złożonych z kół lub okręgów;

• układać nuty melodii na pięciolinii modułu Melodia Logomocji, podanej w postaci zapisu nutowego, dobierać tempo jej grania i odpowiedni instrument;

• komponować własne melodie, korzystając z modułu Melodia.

• zainstalować program Scratch;

• założyć konto użytkownika na stronie internetowej tego programu;

• wybrać polską wersję językową programu.

• tworzyć własny projekt w Scratchu;

• nagrywać za pomocą mikrofonu dźwięki wykorzystywane w projekcie;

KLASA VI

Uczeń potrafi:

•  analizować treść zadania w środowisku LOGO i planować jego rozwiązanie;

•  korzystać z procedury wielokąt do rysowania zamalowanych figur;

•  pisać procedury pomocnicze i korzystać z nich podczas rozwiązywania zadania.

• pracować w nowej wersji programu Scratch na stronie WWW

• planować i realizować projekt w Scratchu;

• tworzyć nowe bloki;

• zapisywać i otwierać projekty na komputerze.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZREALIZOWANYCH Z UŻYCIEM PROGRAMU "LOGOMOCJA" I "SCRATCH":

Lekcje z komputerem SP kl 4 Scenariusz 21

Lekcje z komputerem SP kl 4 Scenariusz 22