NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

Narodowe Święto Niepodległości, to święto państwowe, obchodzone corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Polska została wymazana z mapy Europy przez trzy rozbiory: austriacki, pruski i rosyjski. To ważna data dla wszystkich Polaków. 11 listopada 1918r. miały miejsce dwa istotne wydarzenia. Pierwsze z nich obejmuje skalę międzynarodową. Tego dnia Cesarstwo Niemieckie podpisało rozejm w Compiegne pod Paryżem, które zostało uznane jako oficjalny koniec I wojny światowej. Drugie związane jest bezpośrednio z historią Polski. Rada Regencyjna oddała władzę w ręce Józefa Piłsudskiego. Naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj. Obecnie dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W tym dniu organizowane są parady, marsze, koncerty, defilady i apele.             

Również w naszej szkole odbył się coroczny apel z okazji Święta Niepodległości. Zebraliśmy się w auli szkoły. Chwila ciszy, wszyscy wstajemy z miejsc, następuje wprowadzenie sztandaru. Rozbrzmiewa hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego ,,Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy''. Dziś nad tymi słowami hymnu przechodzimy bezrefleksyjnie, często bez patriotyzmu, a przecież jest to uroczysta pieśń stanowiąca jeden z symboli państwowych.  Rozpoczyna się część artystyczna. Grupa koleżanek śpiewa piękną pieśń patriotyczną ,,Uwięziony ptak''. Zawiera ona sedno dylematu, przed jakim stanęli Polacy po utracie niepodległości. Następnie prezentowane są symbole Polski: godło i flaga Rzeczypospolitej Polskiej. 

Flaga Polski - jeden z symboli państwowych. Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach białej i czerwonej, ułożonych w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny czerwonego. Za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa. Godło Polski - godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w złotej koronie na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i złotymi szponami. Godło umieszczone jest na czerwonym polu, lekko zwężającej się ku dołowi tarczy herbowej. 

Po prezentacji głos zabiera Pani Dyrektor naszej szkoły. Dziękuję za piękne przygotowanie apelu pod kierunkiem pani Anny Łubniewicz. Następuje wyprowadzenie sztandaru szkoły.Tegoroczny apel z okazji Święta Niepodległości miał podniosły charakter. Przypomniał nam o rocznicy odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego. Dzień 11 listopada po wsze czasy związany jest z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu polskiego w walkach o wolność ojczyzny.

Wiktoria Iskra, kl. 5c